Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Śmierdząca sprawa w Prostkach

2013-03-20 18:42:55 (ost. akt: 2016-02-05 13:16:58)

Autor zdjęcia: UG Prostki

Prokuratura rozstrzygnie, czy warszawska firma składująca odpady na Osiedlu Leśnym w Prostkach działa zgodnie z prawem. Przedsiębiorstwo otrzymało pozwolenie wydane przez ełckie starostwo na przetwarzanie odpadów na biomasę. Mieszkańcy poinformowali wójt gminy o tym, że w ciągu doby na teren byłej wytwórni chemicznej trafia od 4 do 5 ciężarówek różnych śmieci, które mogą zagrażać środowisku. W środę (20 marca) zorganizowali protest. — Już przy minusowej temperaturze odór jest straszny, kiedy będzie na plusie, nie damy rady wyjść z domów! — mówi Seweryn Kozikowski, przewodniczący protestu.

Władze gminy o sytuacji poinformowały Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
— Zostały tam postawione zarzuty takie jak: brak opinii samorządu lokalnego, pominięcie faktu, że odpady przetwarzane będą dowożone z zewnątrz, brak informacji, czy wydający decyzję rozważał aspekt dotyczący ewentualnego utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania, brak decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia oraz naruszenie interesów mieszkańców gminy — wylicza Bożena Bagan, wójt gminy Prostki.

Według relacji mieszkańców na teren dawnej wytwórni chemicznej (w dzień i w nocy) trafia transport 4-5 samochodów ciężarowych z różnymi odpadami. Wójt gminy skierowała pisma do WIOŚ i starosty ełckiego z prośbą o przeprowadzenie kontroli legalności i sposobu składowania odpadów.

— Dwukrotnie kontrolę firmy Era-Eko przeprowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Starostwo Powiatowe w Ełku — mówi Bożena Bagan. — Stwierdzono, że działalność firmy jest prowadzona niezgodnie z wydanym zezwoleniem. 


Co potwierdza starosta.
— Ani przez minutę przedsiębiorca nie działał zgodnie z prawem — mówi Krzysztof Piłat, starosta ełcki. — Decyzja starosty dotycząca gospodarki odpadami jest tylko jednym elementem całego przedsięwzięcia. Poza tym, żeby prowadzić taką instalację jak w decyzji starosty, trzeba było mieć pozwolenie na budowę tej instalacji, w związku z tym decyzję o oddziaływaniu na środowisko. Przedsiębiorca uzyskał decyzję od starosty, a nie podjął pozostałych kroków. Od początku działał nielegalnie. W zeszłym roku obowiązywała ustawa, która nie precyzowała kolejności pozyskiwania tych decyzji. Nowa ustawa obowiązująca od stycznia 2013r. mówi o tym, że zanim wyda decyzję starosta, ma obowiązek zażądać decyzji budowlanej, jeżeli jest wymagana. Przedsiębiorca korzystał ze starej ustawy, bo decyzja była wydana w ubiegłym roku, ale to nie znaczy, że może popełniać przestępstwa.

Jak dodaje Krzysztof Piłat, kontrole wykazały, że teren, na którym są zbierane odpady, nie jest ogrodzony, magazynowanie nie odbywa się na uszczelnionych i utwardzonych poletkach, nie ma specjalnego namiotu.
— Mamy obowiązek wystosować pismo mówiące o tym, że przedsiębiorca ma się poprawić w ciągu trzech dni od otrzymania pisma — mówi Krzysztof Piłat. — Zostało ono wysłane 14 marca, jeszcze nie mamy potwierdzenia, że przedsiębiorca je otrzymał.

Bożena Bagan zarzuciła staroście, że została postawiona przed faktem.

— Otrzymaliśmy pismo, które było już prawomocne — mówi wójt gminy Prostki. — Nikt z nami wcześniej o tym nie rozmawiał.


Starosta twierdzi, że nie miał takiego obowiązku.
— W zakresie decyzji starosty wójt nie ma nic do powiedzenia — mówi Krzysztof Piłat. — Przedsiębiorca powinien mieć pozwolenie na budowę i decyzję oddziaływania na środowisko. Rozumiem wójt, że szuka winnego, ale nie jest tu winny starosta.

Mieszkańcy protestują.

— W środę od godz. 14 pilnowaliśmy, żeby żaden tir nie mógł zostawić śmieci — mówi Seweryn Kozikowski, przewodniczący protestu. — Udało nam się zatrzymać jeden samochód. Będziemy protestować do skutku. Już przy minusowej temperaturze odór jest straszny, kiedy będzie na plusie, nie damy rady wyjść z domów.

Po raz kolejny sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

— Wezwaliśmy firmę do przedstawienia pełnej dokumentacji — mówi Sabina Kirson, zastępca warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. — Mamy już wszystkie dokumenty. Jesteśmy w trakcie kontroli. Ile to potrwa, trudno powiedzieć. Być może w przyszłym tygodniu będzie można cokolwiek powiedzieć.

Bożena Bagan, wójt gminy Prostki w poniedziałek (18 marca) zgłosiła sprawę do prokuratury w Ełku, która rozstrzygnie, czy firma działa zgodnie z prawem. SyD

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zdziwiony #1033882 | 89.231.*.* 25 mar 2013 10:18

  no właśnie, pełnomocnik tej firmy jest przedstawicielem starostwa w projekcie utworzenia kanału żeglowego... hmmm, o co tu chodzi? z jednej strony rozwój turystyki regionu a z drugiej interesy prywatnego przedsiębiorcy zajmujacego się "śmieciami"... jestem zdzwiony i zaskoczony taką ambiwalencją...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jacek #1033749 | 213.25.*.* 25 mar 2013 07:29

  Wójtowa w zamian dostała dofinansowanie do budowy dróg 7mil zł od starostwa to nazywało się "potrafiła w pasować się w program dofinansowań".By mogła wykazać się jaka przedsiębiorczą wójtową jest. Wszyscy zadowoleni tylko nie mieszkańcy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. prostki #1032828 | 91.210.*.* 24 mar 2013 08:23

  trzeba dorwać szefa tej "firmy"niech odpowie za nielegalną wycinkę lasu!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. w #1032814 | 83.11.*.* 24 mar 2013 07:46

  teraz wreszcie można turystów zaprosić do Prostek, jest co pokazac

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. do Ja #1032618 | 77.113.*.* 23 mar 2013 20:32

  Jesteś wróżką ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (41)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages