Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Tym razem inspiracje gregoriańskie

2013-07-17 10:57:50 (ost. akt: 2013-07-21 19:05:55)
Festiwal gromadzi tłumy miłośników muzyki organowej

Festiwal gromadzi tłumy miłośników muzyki organowej

Autor zdjęcia: Agnieszka Czarnecka

Trwa V. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Rożyńsku Wielkim (gm. Prostki). W najbliższą niedzielę (21 lipca) o godz. 11.30 w neogotyckim kościele św. Szczepana wystąpi męski zespół chorałowy "Schola Floriana" z Austrii. Na organach zagra Matthias Giesen.

Dyrygent i organista Matthias Giesen jest absolwentem niemieckich Wyższych Szkół Muzycznych w Kolonii i w Stuttgarcie. W latach 1993-2001 studiował na wydziałach muzyki kościelnej i na wydziale organów u profesorów Clemensa Ganza, Johannesa Gefferta i Bernharda Haasa. Teorie muzyki studiował w klasie profesorów Johannesa Schilda i Friedricha Jaeckera. Pedagogikę muzyczna, a także prowadzenie orkiestr i chórów u prof. Henninga Frederichsa. Na Uniwersytecie Salzburskim w Austrii studiował również muzykologię i filozofię.

— Od roku 2005 organista jest dyrektorem artystycznym i współorganizatorem festiwalu muzycznego Brucknerfest w Linzu, jak również organizatorem międzynarodowego konkursu organowego Anton-Bruckner-Orgelwettbewewb w Linzu i St. Florian — mówi Bogdan Przyborowski, asystent artystów, współorganizator festiwalu. — Od roku 2006 jest współorganizatorem Dni Brucknerowskich w St. Florian.

Schola Floriana, której przewodniczy Matthias Giesen, powstała w roku 1999 przy Bazylice Opactwa im. św. Floriana w St. Florian (Górna Austria).
— Główna działalność zespołu to wykonawstwo najstarszych śpiewów muzyki Kościoła Zachodniego - chorału gregoriańskiego — mówi Bogdan Przyborowski. — W bibliotece Opactwa znajdują się najstarsze rękopisy muzyczne Austrii - neumatyczny zapis Lamentacji Jeremiasza z wieku XI, z którego korzysta w swoim repertuarze Schola. Repertuar zespołu uzupełniają kompozycje w technice alternatim polegającej na śpiewaniu na przemian z grą organów części mszy lub innych nabożeństw, które wykonywane są razem z organistami - Andreasem Etlingerem lub prowadzącym Scholę - Matthiasem Giesenem.

Organizatorem festiwalu jest Rzymskokatolicka Parafia Św. Szczepana w Rożyńsku Wielkim. Nad festiwalem patronat prasowy objęły "Rozmaitości Ełckie".
Czar

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages