Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, SylwiiLekcja historii naszej i waszej2013-08-09 13:36:22 (ost. akt: 2013-08-09 15:18:30)

Autor zdjęcia: Archiwum UG Prostki

Młodzież z Realschule Heldburg (Niemcy) odwiedziła Miejsce Pamięci Narodowej w Boguszach (gmina Prostki). Spotkanie zainicjowała Urszula Banach, nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie. Wizyta delegacji niemieckiej zorganizowana została w ramach projektu "Nigdy więcej wojny".Urszula Banach uczestniczyła w Niemczech w szkoleniu na temat "Wycieczka szkolna jako spotkanie międzynarodowe młodzieży". Wtedy jej adres e-mail trafił do bazy danych w tym kraju. Niebawem skontaktował się z nią Bernd Ahnicke, mieszkaniec Hildburghausen i zaproponował udział w projekcie historyczno-badawczym "Nigdy więcej wojny". Nauczycielka się zgodziła.

Bernd Ahnicke jest działaczem antyfaszystowskiej organizacji przeciwko ruchom neonazistowskim w Kraju Związkowym Turyngia. Zebrał obszerny materiał o jednym z najcięższych przestępstw nazistowskich na terenie swojego powiatu – egzekucji 20 polskich obywateli dokonanej przed 70 laty. Stara się upowszechnić tę historię w Niemczech i w Polsce, by pamięć o ofiarach i zbrodni przetrwała jako ostrzeżenie przed tym, do czego może doprowadzić wszelki ekstremizm. Do wzięcia udziału w przyjeździe do Polski Ahnicke zmotywował cztery uczennice Realschule Heldburg.

Goście, razem z polską grupką z Kolna, powitani zostali w Urzędzie Gminy w Prostkach przez wójt Bożenę Bagan. Następnie udali się w Miejsce Pamięci Narodowej w Boguszach, gdzie wysłuchali opowiadania o masowych egzekucjach dokonanych w latach 1941-1944r. Wójt Bożena Bagan zaproponowała gościom zwiedzenie kościoła w Ostrymkole z 1667 roku, gdzie znajduje się oryginalna tablica mieszkańców gminy Prostki poległych podczas I wojny światowej i zabytki barokowe. Niemcy zobaczyli też słup graniczny z 1545 roku. 


— Cieszymy się ze spotkania i możliwości dzielenia wspólną historią — mówi Bożena Bagan. — Mamy nadzieję, że lekcja bolesnej historii nie da zapomnieć współczesnej młodzieży o tragedii pomordowanych w jednym z największych obozów koncentracyjnych na terenie ówczesnego powiatu grajewskiego Polaków, Francuzów, Rosjan, Włochów, Żydów i Litwinów.
Oprac. Czar

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wojtek #1166682 | 89.228.*.* 9 sie 2013 18:32

  Dlaczego coraz częściej słowo "Niemcy" w kontekście wojny zastępowane jest przez "faszyści", "hitelorowcy", "naziści" itp. Do mojego dziadka i babci strzelali Niemcy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages