Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Popłyną, by uczcić pamięć poległych w wojnie

2013-08-30 15:00:00 (ost. akt: 2013-08-30 10:16:29)
To już drugi spływ w ramach projektu "Rzeka historii"

To już drugi spływ w ramach projektu "Rzeka historii"

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

Po raz kolejny samorządowcy oraz mieszkańcy Prostek, Grajewa i Radziłowa połączeni wspólnym projektem "Rzeka historii" popłyną 1 września w spływie kajakowym upamiętniającym rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. — To nowy sposób zwrócenia uwagi na pamięć o minionym czasie i chlubnych dokonaniach 9 pułku strzelców konnych niegdyś stacjonującego w naszym regionie — mówi Bożena Bagan, wójt gminy Prostki.

Spływ rozpocznie się o godz. 8.30 pokazami grupy rekonstrukcyjnej. Następnie samorządowcy i młodzież przepłyną kajakami od wsi Lipińskie Małe pod Słup Graniczny, upamiętniając w ten sposób trasę nocnego rajdu 9 pułku strzelców konnych dokonanego w pierwszych dniach wojny obronnej, we wrześniu 1939 r.

Przypomnijmy: dwa szwadrony 9 pułku strzelców konnych wzmocnione baterią 14 dak i szwadronem tankietek uczestniczą w całodniowym wypadzie Podlaskiej BK na terytorium Prus Wschodnich — z Grajewa do Prostek. Następnie nasi żołnierze prowadząc działania rozpoznawcze cofają się na południe. Od 8 do 10 września nasi bohaterowie walczy w rejonie Broku i Ostrowi Mazowieckiej oraz rozpoznaje w kierunku Małkini. Herosi tych wrześniowych dni w urządzonej zasadzce niszczą kilkanaście pojazdów pancerno-motorowych wroga.

— Spływ kajakowy młodzieży i samorządowców stawia sobie za cel zbudowanie nowej, dynamicznej formuły budowania naszej tożsamości — mówi Bożena Bagan. — Przykład bohaterskiej postawy żołnierzy września zachęca by od samego rana w poczuciu wspólnoty wspominać ich pamięć.

Do Prostek ekipy dopłyną około godz. 11. Tam będzie mała przerwa na wojskową grochówkę oraz ognisko z kiełbaskami. Następnie ekipy wypłyną w dalszą drogę, do Grajewa.
— Szacujemy, że w spływie weźmie udział ok. 80 osób — mówi Juliusz Tyszkowski z Centrum Aktywnego Wypoczynku — WiR, które jest partnerem imprezy. — Dla porównania, w roku ubiegłym, w wyprawie uczestniczyło około 40.

Uczcić pamięć poległych
Adam Kiełczewski, burmistrz miasta Grajewa

— Spływ ma znaczenie historyczne, upamiętniające 1 września 1939 r., datę wybuchu II wojny światowej, która pochłonęła wiele ofiar. Popłyniemy szlakiem kajakowym, rzeką Ełk, z gminy Prostki do Grajewa, aby uczcić pamięć poległych. Nasza wyprawa jest symbolem jedności i solidarności związku gmin.

Promocja pięknych terenów

Robert Ziemkiewicz, wójt gminy Radziłów

— Projekt, który realizujemy wspólnie z gminą Prostki służy przede wszystkim promowaniu naszych pięknych terenów. Dodatkowo jest to rekreacja. Po raz pierwszy uczestniczymy w takim przedsięwzięciu. W spływie weźmie udział 10 osób z naszej gminy.

Organizatorzy spływu: 
Urząd Gminy Prostki, Centrum Aktywnego Wypoczynku — WIR, Urząd Miasta Grajewo.
Czar

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. x #1186715 | 176.198.*.* 1 wrz 2013 12:59

  wladza sie bawi

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Palahniuk #1185612 | 62.233.*.* 30 sie 2013 16:25

  Płytki człowieku. Toz naczy według ciebie rocznicę wybuchu II wojny światowej powinniśmy uczcić w taki sposób, że wszyscy powinniśmy uzbroić się po zęby i zacząć strzelać do siebie nawzajem? ... O zgrozo! Że tacy ludzie swobodnie chodzą po ziemi!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. gość #1185607 | 83.31.*.* 30 sie 2013 16:18

   czegoś tu nie rozumiem, co ma wspólnego spływ kajakowy z rocznicą września, Żołnierze nie płynęli kajakami, tylko to był szwadron. Nowa głupota władz i nic więcej

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages