środa, 26 września 2018. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Obchody 1 września w gminie Prostki

2013-09-03 15:26:32 (ost. akt: 2013-09-03 15:28:38)

Autor zdjęcia: Agnieszka Czarnecka

W rocznicę wybuchu II wojny światowej samorządowcy i mieszkańcy gmin: Prostki, Grajewo i Rajgród, w ramach wspólnego projektu "Rzeka Historii" zorganizowali spływ kajakowy. Jego ideą było przypomnienie brawurowego wypadu dwóch szwadronów 9 Pułku Strzelców Konnych stacjonujących w Grajewie na stanowiska niemieckie. Tak wyglądały na naszych ziemiach pierwsze dni wojny obronnej 1939 roku.

Około 50 uczestników przepłynęło historyczną trasą prowadzącą od wsi Lipińskie Małe do Grajewa.


— Impreza była udana — mówi Bożena Bagan, wójt gminy Prostki. — Pogoda nam dopisała. Mam nadzieje, że za rok spotkamy się ponownie. 


Załogi kajakowe wypłynęły z Lipińskich Małych przed 9. Około 11 dotarły do słupa granicznego w Prostkach. Tam uczestnicy spływu obejrzeli pokaz grupy rekonstrukcyjnej, zjedli wojskowa grochówkę i wyruszyli w dalszą trasę, do Grajewa.


— Na początku towarzyszył nam deszcz, później się wypogodziło — mówi Juliusz Tyszkowski z Centrum Aktywnego Wypoczynku - WiR, współorganizator spływu. — W Prostkach zza chmur wyjrzało do nas słońce. 


Pod słupem granicznym do grupy dołączyli radni z Grajewa oraz grupa rekonstrukcyjna. 


— Dopłynęliśmy bez żadnych wywrotek — mówi Juliusz Tyszkowski. — Jestem bardzo zadowolony. Dziękuję w tym miejscu pani wójt Bożenie Bagan, burmistrzowi Adamowi Kiełczewskiemu oraz pracownikom firmy Centrum Aktywnego Wypoczynku - WIR: Kamilowi Szypulewskiemu, Kacprowi Wilczewskiemu i Łukaszowi Dziekańskiemu, a także sklepowi sportowemu Jusane za organizację spływu.


Impreza służyła nie tylko uczczeniu wydarzeń sprzed 74 lat, ale też zacieśnieniu więzi między gminami.


— Stowarzyszenie gmin "Rzeka historii", którego jesteśmy członkami ma na celu przygotowanie naszych samorządów do realizacji wspólnych inwestycji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 — mówi Robert Ziemkiewicz, wójt gminy Radziłów. — Budujemy taki lokalny patriotyzm naszych małych Ojczyzn. 


Gminy tworzące stowarzyszenie uczestniczyły również w oficjalnych uroczystościach zorganizowanych w Prostkach w rocznicę wybuchu wojny.

Rozpoczęły się one o godzinie 15.30 przemarszem kolumny złożonej z asysty wojskowej 15 Mazurskiego Batalionu Saperów w Orzyszu, Ochotniczej Straży Pożarnej z Prostek i Wiśniowa Ełckiego, pocztów sztandarowych szkół i harcerzy, przedstawicieli samorządów powiatu, miasta i gminy z Grajewa z burmistrzem Adamem Kiełczewskim i wójtem Stanisławem Szleterem, wójt Prostek Bożeny Bagan, sekretarza gminy Stanisława Filutowskiego, senatora RP Marka Konopki, Rady Gminy Prostki, mieszkańców gminy i społeczności szkolnej ul. 1 Maja do kościoła.

Tam o godzinie 16 odprawiona została msza św. celebrowana przez ks. biskupa Romualda Kamińskiego w intencji poległych i pomordowanych w obronie Ojczyzny. Po mszy uczestnicy obchodów złożyli wieńce i zapalili znicze pod obeliskiem przed kościołem w Prostkach, na cmentarzu w Boguszach, przy pomniku przy drodze Grajewo – Bogusze oraz w lesie pod Prostkami.

Czar


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. OBSERWATOR #1191778 | 89.228.*.* 6 wrz 2013 18:48

    Brawo Prostki i gratulacje Pani Wójt za doskonałe pomysły ekonomicznych imprez, w przeciwieństwie sąsiedzkich Gmin.Nadmienię wysokie miejsce najmniej zadłużonych Gmin.Z głową a nie kredytami Wójtowie, uszczęśliwiajcie swoich mieszkańców.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages