Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Spotkanie na "szczycie" - Polska - Anglia

2013-09-18 09:36:22 (ost. akt: 2013-09-18 09:37:13)

Autor zdjęcia: Archiwum

Wszyscy lubimy niespodzianki. Może niespodzianką nie było to, że cała szkoła obejrzy tradycyjny teatrzyk angielski "Punch i Judy", ale jakież było zaskoczenie widzów, kiedy to po zdjęciu kostiumów, wśród aktorów, uczniów szkoły, znajdują się goście: absolwentka: Maja Śliwińska (obecnie zamieszkująca w Anglii, studentka I roku Wydziału Filologii Germańskiej, Hiszpańskiej i Japońskiej University of Sauthampton) oraz jej kolega z Anglii William Smith (student II roku Inżynierii Elektronicznej University of Reading).

Maja, w swojej poprzedniej szkole, miała koleżanki i kolegów różnej narodowości i ras (między innymi Hinduski). Pokazała zgromadzonej społeczności, jak się wiąże hinduskie sari, czyli tradycyjny strój noszony przez kobiety w krajach kontynentu indyjskiego. Will trenuje sztuki walki i nauczył podstawowych ciosów karate. Maja nauczyła kilku zwrotów w języku hiszpańskim oraz pokazała podstawowe figury baletowe.

Uwieńczeniem spotkania "na szczycie" była debata Polska - Anglia, której tematem były systemy szkolnictwa obu krajów. Uczniowie klas szóstych oraz goście wymieniali poglądy dotyczące różnic tych systemów. Okazało się, że dzieci w Anglii zaczynają obowiązek szkolny w wieku pięciu lat, poza tym mają takie przedmioty, jak gotowanie i dramę (zajęcia teatralne), a także studenci szkół wyższych muszą płacić za swoją naukę. Każda ze stron uzasadniała swój punkt widzenia. Całość odbyła się w języku angielskim z tłumaczeniem "na żywo" na język polski Mai Śliwińskiej. Chociaż trudno było zdecydować, który z tych systemów jest bardziej efektywny (obydwa mają mocne strony i słabsze), to jednak debata spotkała się z wielkim zainteresowaniem zgromadzonej publiczności.

Po części oficjalnej goście obserwowali lekcję matematyki oraz wzięli udział w lekcji języka angielskiego prowadzonej przez panią Izabelę Lelo. Gorąco żegnani przez dyrektora pana Jarosława Ćwika, Maja i Will obiecali, że odwiedzą szkołę przy okazji następnej wizyty w Polsce.

W wiejskiej szkole nie ma za dużo możliwości do spotkań z żywym językiem angielskim. Spotkanie "na szczycie" było jednym z nich. Teatrzyk z udziałem native speakerów, karate po angielsku, debata w języku angielskim, udział w lekcjach, a poza tym dodatkowe atrakcje, jak balet, czy zakładanie hinduskiego sari przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania kulturą Anglii, a tym samym do wzrostu motywacji do nauki języka angielskiego.

Spotkanie na "szczycie było jednym z punktów projektu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Nasze Prostki "Anglia znana i nieznana". To niezwykłe wydarzenie wspierali partnerzy projektu: pani Ewa Ratkiewicz - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury oraz pani Joanna Sztramko - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej.

Koordynator projektu: Barbara WalaszekPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages