Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Ostrykół powodem do dumy

2013-09-22 09:56:15 (ost. akt: 2013-09-20 10:05:00)

Autor zdjęcia: Archiwum

Zakończył się nasz plebiscyt na superwieś powiatu ełckiego. Największą liczbę głosów uzyskał Ostrykół, niewielka miejscowość położona w gminie Prostki, nad rzeką Ełk, którą zamieszkuje 200 osób.


Początki powstania wsi sięgają 1338r. W 1538 wieś została lokowana na prawie chełmińskim przez księcia Albrechta, który nadał 40 włók ziemi niejakiemu Daćbogowi, sołtysowi z Prostek oraz mieszkańcom. Trzy włoki należały do sołtysa, cztery do plebana i dodatkowo dwie na utrzymanie kościoła. Szkołę wiejską założono przy kościele niedługo po powstaniu wsi. W 1552 r. proboszcz Lenart Chocznowski zakupił 5 włók boru, znajdującego się między wsiami Długosze, Kosewo i Wiśniowo. Podczas najazdu tatarskiego hetmana Gosiewskiego w 1656 wieś została doszczętnie spalona, łącznie z kościołem i biblioteką. Do niewoli dostało się 1326 osób z parafii Ostrykół.

Kościół został odbudowany w 1667r. W latach 1713-1747 pastorem był Michał Grodzki, tłumacz na język polski niemieckich pieśni religijnych, poeta, autor trzech pieśni o dżumie na Mazurach w 1709. W okresie insurekcji kościuszkowskiej (1794r.) w okolicy działały oddziały powstańcze. Oddział rotmistrza Więckowskiego został pod miejscowością Ostrykół rozbity przez wojsko pruskie, dowodzone przez generała Günthera. W 1799r. zakupiono organy do tutejszego kościoła. W 1821 we wsi mieszkało 160 osób. W 1913 roku wieś liczyła 400 mieszkańców. W 1920 zlikwidowano parafię, przenosząc ją do Prostek. W 1938 w ramach akcji germanizacyjnej zmieniono urzędową nazwę wsi z Ostrokollen na Scharfenrade. W 1939 mieszkały tu 222 osoby.

W 1950 wieś wraz z całą gromadą Prostki została wyłączona z powiatu ełckiego.Malownicze tereny, cenne zabytki,
wspaniali ludzie

— Ostrykół to wieś wyjątkowa, ze względu na historię i wspaniałych ludzi — mówi Bożena Bagan, wójt gminy Prostki. — Znana jest z drewnianego kościoła z 1667 roku, jednego z nielicznych na Mazurach, w którym znajduje się barokowy ołtarz, barokowe organy i świecznik z głową jelenia z 1700r. oraz tablica upamiętniająca poległych mieszkańców z okresu I wojny światowej. Ponadto wieś uczestniczy we wszelkich przedsięwzięciach turystycznych gminy. Rokrocznie w Ostrykole odbywają się Dni Sołectw. Gospodarze z tej wsi słyną z najlepszych wypieków ciast i pączków. Jestem bardzo dumna, że mamy taką wieś.W jedności siła


Mieszkańcy w przeciągu ostatnich lat zrealizowali wiele ciekawych inicjatyw. 


— Ludzie są zgodni, wspólnie decydują o przyszłości wsi — mówi Krystyna Janczurewicz, sołtys wsi. — Spotykamy się regularnie na zebraniach i omawiamy ważne dla nas sprawy. W ramach funduszu sołeckiego udało się nam do tej pory zrobić plac zabaw i chodnik. Organizujemy co roku Dzień Dziecka, zabawy odpustowe czy spotkania na świeżym powietrzu. Brakuje nam jedynie wiejskiej świetlicy, ale mamy nadzieję, że i tę inwestycję uda się w przyszłości zrealizować. 


Pani Krystyna ceni sobie współpracę z mieszkańcami wsi. Najlepiej, jak sama przyznaje, dogaduje się z dziećmi i młodzieżą. Z tą miejscowością związanych jest wiele ciekawych postaci, takich jak: Michał Grodzki, autor pieśni "Mór w Prusach w 1709 r.", wydanej drukiem w Królewcu w 1711 r., Sebastian Fedorowicz, rektor (pierwszy nauczyciel) w szkole w Ełku w latach 1730-1734, czy Jan Jakub Stern, kolega szkolny Gustawa Gizewiusza i jego bliski współpracownik, autor artykułów publikowanych w Die polnische Schprachfrage in Preussen.

Czar
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ador #1203391 | 46.151.*.* 23 wrz 2013 19:12

  Gratulacje ale z ekologią trochę jeszcze na bakier,chodzi mi szczególnie o "dzikie" wysypiska" śmieci od strony Osiedla Leśnego, pozdrawiam:)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sorka, ale braku postepowego myslenia sie nie #1202627 | 89.228.*.* 22 wrz 2013 21:38

  Wszystko fajnie, ale o co chodzi. Ile ludziskow jest na robotach,tam, to znaczy hen, Ile jest czynnych zawodowo, tu, to znaczy w solectwie, powiecie, okolicy. Chodniczki, placyki zabaw, i moze swietlica z orkiestra podwodna. Na wsi potrzeba postepu i chleba, a cala reszta to gra na czas, a czas jest coraz blizszy do nastepnych robot sezonowych. DOSIEGO ROKU. Sorka. Ale braku postepowego myslenia nie przeskoczymy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages