środa, 26 września 2018. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Szkoła Podstawowa w Prostkach - Pokonać smoka


2013-11-04 10:08:28 (ost. akt: 2013-11-04 10:09:51)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Zmierzyć się z potworem i rozprawić się ze smokiem? Wydaje się, że to leży jedynie w sferze marzeń niejednego dziecka, a może również i nas - dorosłych. Jednak w Szkole Podstawowej w Prostkach wszystko jest możliwe; zwłaszcza, gdy zaangażują się rodzice.

Grendel, okrutny potwór, "który zamieszkiwał bagna i jaskinię", porywa ludzi króla Hrodgara. Wtedy pojawia się Wiking, Beowulf, "o sile i odwadze, co nie miara". Dzielny wojownik pokonuje Grendela "po trzech dniach i trzech nocach", a potem jego matkę, zamieszkującą bezdenne jezioro. Po śmierci Hrodgara Beowulf zostaje nowym królem.

Wydawałoby się, że już nic nie grozi ludowi, aż tu "smok się zjawia, prawdziwy, z krwi i kości". Ponad trzymetrowa bestia, to nie przelewki, jednak po morderczej walce dzielny Wiking zwycięża. Chociaż Beowulf ginie wskutek odniesionych ran, "zostaje jednak na zawsze z nami, jako, że jego bohaterskie czyny ciągle wspominamy".

Tak w skrócie wyglądało przedstawienie w języku polskim i angielskim oparte na średniowiecznym poemacie heroicznym "Beowulf", który należy do najstarszych dzieł literatury angielskiej. Jakież było zaskoczenie widowni, kiedy okazało się, że wśród aktorów, oprócz uczniów, znaleźli się również rodzice, którzy wcielili się w role Grendela, jego matki i smoka.

Przedstawienie "Beowulf" było znakomitą okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również wspólnej nauki (rodzice również wypowiadali kwestie w języku angielskim). Była to żywa lekcja języka angielskiego, historii oraz języka polskiego. Przedstawienie cechowało się także dużymi walorami wychowawczymi przez oddziaływanie muzyką batalistyczną i heroiczną, tańcami rycerzy i dam dworu, scenami walki o słuszną sprawę. Chociaż niewątpliwą sensację wzbudził olbrzymi smok, operowany przez jednego z rodziców i trzech uczniów, to jednak większości młodej publiczności najbardziej podobał się "dzielny rycerz". 
 Tak, jak Beowulf samotnie zmaga się z Grendelem, jego matką oraz smokiem (które to postacie wydają się symbolizować ciemne strony osobowości człowieka), tak my wszyscy powinniśmy walczyć o coraz lepszy rozwój naszej duchowości poprzez eliminacje wad i złych cech charakteru. Wszystko staje się łatwiejsze, jeżeli obok nas są rodzice i nas wspierają.

Przedstawienie było kolejnym punktem projektu "Anglia znana i nieznana" Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Nasze Prostki , w ramach Programu English Teaching Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA. Aktorów oklaskiwała cała społeczność szkolna, rodzice, prezes Stowarzyszenia: pani Helena Penkiewicz oraz partnerzy projektu: pani Ewa Ratkiewicz (Gminny Ośrodek Kultury), pani Joanna Sztramko (Gminna Biblioteka Publiczna), pani Jadwiga Lasota (Przedszkole Samorządowe w Prostkach.

Koordynator projektu: Barbara Walaszek


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages