środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Jubileusz 70-lecia przedszkola samorządowego Mazurki w Prostkach

2016-06-24 12:34:34 (ost. akt: 2016-06-24 14:18:37)

Autor zdjęcia: Mat. przedszkola

Dzień 17.06.2016 r. to była szczególna data dla nas wszystkich, bowiem w tym dniu cała nasza społeczność świętowała jubileusz 70 – lecia istnienia przedszkola. „W dzieciństwie niewiele zależy od nas samych, wiele zaś od tych, którzy są z nami”.(B.Rocławski)

- Słowa te często przypominamy sobie dopiero w życiu dorosłym, z rozrzewnieniem wspominając pierwszych swoich wychowawców i nauczycieli. I my chcielibyśmy dziś wspomnieć pierwszych pedagogów, którzy 70 lat temu, tworzyli przedszkole w Prostkach. Już czwarte pokolenie Prostkowian wychowuje się w Przedszkolu Samorządowym ,,Mazurki” w Prostkach. Przedszkolu o niepowtarzalnym klimacie, z tradycjami, na stałe wrośniętym w krajobraz ulicy 1 Maja - tymi słowami pani dyrektor Jadwiga Lasota rozpoczęła uroczystość i zaprosiła do wspólnego odśpiewania hymnu przedszkola.

Następnie uroczyście powitała przybyłych gości, a wśród nich:
- Pana Mirosława Orłowskiego- Wójta Gminy,
- P. Annę Krysztota- wizytator
- P. Annę Maj- skarbnika Gminy Prostki
-P. Pawła Ratkiewicz- Przewodniczącego Rady Gminy,
-P. Barbarę Orłowską- Prezesa Ogniska ZNP w Prostkach
- P. Marię Grygoruk- Dyrektora BOES wraz ze współpracownikami,
- przedstawicieli Sanepidu w Ełku,
- P. Jolantę Karwowską- Dyrektora Zespołu Szkół w Wiśniowie Ełckim,
-P. Ewę Bąbka- Dyrektora Szkoły Podstawowej w Rożyńsku Wielkim,
- P. Jarosława Ćwik- Dyrektora Szkoły Podstawowej w Prostkach,
- Przedstawiciela Gimnazjum w Prostkach,
-P. Ewę Ratkiewicz- Dyrektor GOK,
-P. Joannę Sztramko- Kierownika Biblioteki Publicznej w Prostkach,
- P. Anetę Wawer- Kierownika GOPS,
- P. Krzysztofa Pieloch- Prezesa PUK.

Bardzo gorąco zostały powitane panie, które tworzyły przedszkole od pierwszych chwil, m.in.
- Pierwsza Pani kierownik przedszkola pani Czesława Cichocka,
- P. Celina Kadłubowska- jedna z pierwszych nauczycielek,
- P. Janina Świderska- jedna z pierwszych pracownic,
- P. Teresa Kadłubowska- dyrektor pełniąca funkcję przed obecną panią dyrektor,
- P. Józef Moniuszko- mąż byłej P. Dyrektor, której już nie ma pośród nas,
- Panie: Krystyna Przybyszewska, Janina Łempicka, Barbara Sulewska, Julia Ćwikowska- dawne nauczycielki
-Panie: Krystyna Gajdzińska, Regina Czajko, Regina Sawczuk, Teresa Borawska, Marianna Puchnowska- pracownice przedszkola.

Przybyłym gościom podczas powitania wręczane były pamiątkowe księgi wykonane przez pracowników i dzieci. Pani dyrektor powitała również rodziców, absolwentów i wychowanków przedszkola, sponsorów i przedstawicieli firm, z którymi współpracujemy oraz pracującą kadrę pedagogiczną i administracyjno- obsługową.

Po uroczystym powitaniu minutą ciszy upamiętniono pamięć o tych, których już nie ma a którzy wpisali się w historię przedszkola: -P. Krystyna Krzyżanowska,, P. Helena Ryśnik, P. Nadzieja Moniuszko, P. Elżbieta Sztramko, P. Anna Kułak.
Następnie Pani Dyrektor zaprosiła Pana Wójta, Panią Wizytator i Przewodniczącą Rady Rodziców aby dokonali odsłonięcia nowej tablicy pamiątkowej, która została ufundowana przez Przewodniczącą Rady Rodziców i rodziców dla upamiętnienia Jubileuszu 70 –lecia Przedszkola.

Następnie głos zabierali kolejno zaproszeni goście, którzy na ręce pani dyrektor składali swoje gratulacje, podziękowania, życzenia, kwiaty oraz pamiątkowe upominki. Niejednokrotnie wystąpienia gości wywołały wzruszenie- a największe chyba podczas wystąpienia I kierownik placówki (dziś 92- letniej) pani Czesławy Cichockiej, która mimo poruszania się na wózku tryskała radością i humorem. W swoim przemówieniu z nostalgią wspominała lata pracy, a na koniec zainicjowała piosenkę ,, Powiedz Jasiu, powiedz Olu”- którą zaśpiewali wszyscy razem. Pani Cichocka otrzymała owacje na stojąco.

Po przemówieniach zaproszonych gości autorski wiersz ,,Jubileusz” zaprezentowała Pani Julita Wiśniewska. Następnie uroczystość uświetniły występy dzieci, które przedstawiły program okolicznościowy pt. „70 lat minęło...” prezentując w artystycznej formie opowieść o naszym przedszkolu, zmianach w nim następujących na tle życia i wydarzeń w Polsce począwszy od lat 50- tych, i kolejno 60, 70, 80, 90 i 2000. Opowieść ta przeplatana była dawnymi zabawami ruchowymi typu: ,,Kółko graniaste”, „Ojciec Wirgiliusz”, ,,Rolnik sam w dolinie”. Dzieci przypomniały bajki, które zmieniały się z upływem lat, począwszy od ,,Gąski Balbinki”, Bolka i Lolka”, ,,Misia Uszatka”, ,,Wilka i zająca” a skończywszy na ,,Krainie Lodu”. Były również przepięknie odtańczone tańce Trojak i Krakowiak.

Dzieci przypomniały też najbardziej typowe i znane wiersze lub piosenki z kolejnych dziesięcioleci- takie jak ,,Ładne oczy masz” Czerwonych Gitar, ,,Tyle słońca w całym mieście’ Anny Jantar, ,, Mniej niż zero” Lady Pank czy wreszcie ,,Chłop z Mazur” zespołu Boys, którego lider Marcin Miller jest absolwentem naszego przedszkola. Pokazując lata obecne dzieci popisały się znajomością języka angielskiego oraz odtańczyły układ taneczny do piosenki Shakiry ,,Waka,waka This time cory Africa”.

Na ogromne uznanie zasługują rodzice, którzy uczestniczyli w przedstawieniu. Panie: Marcińczyk Anna, Jankowska Diana, Próchniak Anna, Supińska Paula Krupińsk Anna Kuczewska Marta ( absolwentki przedszkola) w przepięknych strojach z kolejnych dziesięcioleci odczytały najważniejsze informacje o zmianach w naszym przedszkolu na tle ważniejszych wydarzeń w Polsce w danym okresie.

Występy dzieci zostały nagrodzone ogromnymi brawami i okrzykami radości, miło było powspominać dawne lata... Nad całością programu czuwały nauczycielki : Barbara Maciorowska, Bożena Bujnowska, Monika Barwikowska, Olga Strojecka, Barbara Ponichtera, Marlena Gil. Po części artystycznej dużą atrakcją było zakopanie kapsuły przyszłości z aktualnymi informacjami o naszym przedszkolu dla przyszłych pokoleń. Do kapsuły włożono również zabawki- samochodzik, laleczkę i konika Pony.

Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim, aby ten jubileuszowy dzień zapisał się trwale w dobrych wspomnieniach, a za pamięć i obecność na spotkaniu jubileuszowym podziękowała wszystkim serdecznie i zaprosiła na urodzinowy tort oraz poczęstunek. Dla wielu uczestników naszej uroczystości teraz była doskonała okazja do spotkań i rozmów z dawno niewidzianymi nauczycielami, kolegami z piaskownicy; było to kilkugodzinne oderwanie się od trudów codziennego życia i nostalgiczny powrót do czasów beztroskiego dzieciństwa.

Nasze przedszkole  nigdy nie było jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia dzieci  i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali tutaj  swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół przedszkola  zawsze gromadziły się osoby  twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się  stworzyć Przedszkole Samorządowe,,Mazurki” takie, jakie widzimy je dzisiaj – przyjazne, kolorowe i otwarte na nowe wyzwania.

Pragniemy wyrazić najgłębszą wdzięczność wszystkim, którzy wspierali  i  wspierają nasze przedszkole. To wielka dla nas  radość i przywilej mieć takich sprzymierzeńców. W imieniu całej społeczności przedszkolnej dziękujemy wszystkim za życzenia, gratulacje oraz za okazane serce i dobrą wolę a także za wspieranie naszego Przedszkola przez te wszystkie lata.

Mamy nadzieję, że JUBILEUSZ 70-LECIA NASZEGO PRZEDSZKOLA, towarzysząca mu uroczystość pełna wspomnień, wzruszeń, radosnego nastroju, ale też refleksji na długo pozostanie w pamięci zaproszonych gości, a także naszej, gdyż każdy z nas włożył w to miejsce cząstkę swojego życia.
Opracowała: Bożena Bujnowska


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages