Popularne artykuły

Bagnety, butelki, hełmy, czyli wystawa w Prostkach

2012-01-20 15:55:06 (ost. akt: 2012-01-20 16:08:28)

Są pasjonatami historii. Od lat zbierają rzeczy związane z terenami Prostek, Ełku i okolicznych miejscowości. Postanowili pokazać swoje eksponaty na wystawie.

Bagnety, butelki, hełmy, czyli wystawa w Prostkach

Autor: Sylwia Jankowska

Podczas wystawy w Gminnym Ośrodku Kultury w Prostkach można było obejrzeć mnóstwo eksponatów: hełmy, żelazka, pocztówki. Pojawiła się też maszyna do pisania i aparaty fotograficzne.
— Z najstarszych rzeczy mamy tu bagnety pruskie, które pochodzą 1898 roku — mówi Grzegorz Skroban, kolekcjoner. — Jeśli chodzi o ciekawostki, jest tu bagnet z piłą. Był on zakazy przez konwencję genewską. Żołnierz, który posiadał taki bagnet był rozstrzeliwany.

— Jest też dzwon liczący sobie ponad 200 lat. Widać, że został przestrzelony. Najprawdopodobniej przez jakieś żołnierza. Mamy ponad stuletni hełm strażacki, puszki gazowe na maski, oliwiarkę rosyjską z 1850 roku. W Polsce jest tylko kilka sztuk. Większość eksponatów jest wykopana, znaleziona w starych budynkach, piwnicach. Moje pochodzą z Ełku i okolic.

— To, co przyniosłem na wystawę do Prostek to mały wycinek tego, co udało mi się zebrać — mówi Marek Buze, który ma kolekcję powojennych odznak. — Oprócz odznak interesują mnie notgeldy (niemiecka nazwa pieniądza zastępczego emitowanego na początku XX wieku — przyp. red.), pocztówki. Generalnie obracam się wokół Ełku i wokół wojska.

— Jestem bardzo zadowolony z ilości osób, które przyszły na wystawę — mówi Tomasz Szulc, organizator wystawy. — Prostkowianie i mieszkańcy okolic nie zawiedli. Wiem, że część osób wybierze się na wystawę po pracy. Mamy nadzieję, że każda kolejna wystawa będzie miała jeszcze więcej rozgłosu. Otrzymaliśmy podarunek od Tomasza Dudzińskiego z Izby Historycznej w Grajewie - pierwszy rysunek słupa granicznego stojącego między Prostkami a Boguszami. To świetna sprawa mieć swój egzemplarz i móc go pokazywać młodzieży opowiadać przy tym o nim. Takie rzeczy nas bardzo cieszą. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie wystawy.

Wystawę można oglądać w GOKu w Prostkach do 27 stycznia (piątek) w godz. od 8 do 20.

SyD

Czekamy na Wasze wiadomości: Zapraszamy do korzystania z formularza na portalu elk.wm.pl lub poczty e-mail: elk@gazetaolsztynska.pl


Komentarze 3 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. oko #522594 | 89.228.*.* 21-01-2012 12:48

  Pogratulować pomysłu myślę że Pani wójt znajdzie miejsce na stałą wystawę

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. x #522437 | 89.228.*.* 21-01-2012 10:13

  Kilka lat temu na stoisku na "Ełckim Rynku' facet sprzedawał niby stare menażki i manierki z II wojny poniemieckie. Jakie było jego zdziwienie ,jak mu udowodniłem ,że sprzedaje współczesne menażki manierki tylko z wykonanym we własnym zakresie (SWASTYKA). Nim zdążyłem wrócić z następnego stoiska facet się zmył. Tak więc uważajcie na podróbki i ludzi chcący na niewiedzy ludzkiej zarobić !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Marek #522421 | 89.228.*.* 21-01-2012 09:56

  Gratuluje pomyslu .Dzieki pasjonatom ratuje sie czastke pieknej histori .Cieszy mnie ze w prostkach spotkali sie ludzie majacy chec kolekcjonowania zabytkow.Todzieki takim ludziom jak Oni ,powstala wojskowa izba pamieci .To dzieki takim ludziom w elckiej wiezy cisnien gotowy produkt turystyczny muzeum kropli wody,na kolei waskotorowej w elku muzeum kolejnictwa.Todzieki takim ludziom powstalo muzeum twierdzy Osowiec.Mozna by przytaczac wiele przykladow .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz